TEST: Najlepszy Oczyszczacz Powietrza Ranking - Toppricer

TEST: Najlepszy Oczyszczacz Powietrza Ranking

W tym artykule zebraliśmy 43 najlepszych oczyszczacze powietrza, które możesz obecnie dostać na rynku. Wymienione oczyszczacze powietrza zostały ocenione na podstawie tego, jak dobrze wypadły w 1655 recenzjach, gdzie między innymi zostały uznane za „najlepsze w teście”.

Wybraliśmy najlepsze na podstawie opinii ekspertów i oceniliśmy cenę każdego produktu, więc jeśli szukasz odpowiedniego oczyszczacz powietrza w odpowiedniej cenie, możesz przeczytać wszystko o różnych oczyszczacz powietrza tutaj i znaleźć dokładnie taki, który spełnia Twoje potrzeby.

Autor: Anna Kus
1655 Recenzje
Zatwierdzone przez: Simon
43 Produkty
Ostatnia aktualizacja: Oct 14, 2022
56 godzin Czas spędzony

Toppricer polecane produkty

Tutaj możesz zobaczyć produkty polecane przez Toppricer, takie jak produkt w najlepszej cenie lub nasz najlepszy w testach.

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL
Przeczytaj więcej o produkcie
  • Najlepsze w tej cenie
84
. 669.01 zł

Najlepsza cena w:

Morele
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY
Przeczytaj więcej o produkcie
  • Najlepszy produkt z testu
98
2026.00 zł 1852.99 zł

Najlepsza cena w:

Morele
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW
Przeczytaj więcej o produkcie
  • Produkty z półki premium
98
3186.50 zł 2999 zł

Najlepsza cena w:

Morele

Nasz test oczyszczacze powietrza zawiera szeroki przegląd produktów

Informacje o tym, co zawiera ten artykuł.

  • 1Najlepsze Oczyszczacze powietrza na rynku w 2022
  • 2Wszystkie funkcje
  • 3Przewodnik - co należy wziąć pod uwagę przed zakupem
  • 4Informacje dotyczące bezpieczeństwa i reklamacji
  • 5Wskazówki dotyczące konserwacji / utrzymania Oczyszczacze powietrza
  • 6Plusy i minusy

Porównanie i przegląd

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich produktów, które sprawdziliśmy. Użyj ikon, aby porównać lub przejrzeć produkty.

Nazwa produktu
Ocena
Cena
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY
4.9 / 5.0 (92 recenzje)
98
1852.99 zł
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW
4.9 / 5.0 (118 recenzje)
98
2999 zł
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL
4.2 / 5.0 (14 recenzje)
84
669.01 zł
4
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404GY
4.9 / 5.0 (79 recenzje)
98
2299.99 zł
5
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW
4.9 / 5.0 (186 recenzje)
98
2299 zł
6
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUB
4.9 / 5.0 (46 recenzje)
98
1594 zł
7
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW
4.9 / 5.0 (100 recenzje)
98
1999 zł
8
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-F32EUW
4.9 / 5.0 (71 recenzje)
98
1299 zł
9
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW
4.9 / 5.0 (174 recenzje)
98
1599 zł
10
Oczyszczacz powietrza TCL TKJ400F
4.9 / 5.0 (198 recenzje)
98
967.35 zł

Przewodnik po oczyszczaczach powietrza

Jakość powietrza w większości dużych miast w Polsce nie spełnia podstawowych wymogów wyznaczonych przez Unię Europejską. Zanieczyszczenie powietrza i smog to realny problem dotykający każdego z nas. Obecne w powietrzu szkodliwe substancje, wirusy, pyły, pleśń i alergeny mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a ochronić Cię przed tym może oczyszczacz powietrza. 

Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwy, a na rynku dostępnych jest wiele modeli z szerokim wachlarzem funkcji. W tym przewodniku dowiesz się jaki oczyszczacz powietrza spełni Twoje wymagania.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać i czy warto? 

Przy wyborze oczyszczacza istotna jest przede wszystkim powierzchnia, którą chcesz oczyszczać, ponieważ oczyszczacze mają konkretną wydajność. Istotna jest również głośność pracy, by nie przeszkadzał np. w nocy podczas snu. Należy również pamiętać o wymianie filtrów w oczyszczaczach.

Bardziej zaawansowane oczyszczacze mogą być wyposażone w czujniki zanieczyszczeń i automatyczny tryb pracy, który dopasowuje się do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Niektóre modele mają wyświetlacze, które w czasie rzeczywistym wyświetlają informacje o poziomie natężenia cząsteczek zanieczyszczeń w powietrzu.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

  • Domowy oczyszczacz powietrza – powietrze wewnątrz budynków bywa czasem bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz, ponieważ przez otwarte okna przedostają się do środka alergeny, spaliny i składniki smogu, a jeśli jednym z domowników jest czworonożny pupil, to dodatkowo dochodzi do tej listy wszechobecna sierść. W kwestii parametrów, najważniejsze w oczyszczaczu domowym jest wydajność, skuteczność i głośność. Wydajność należy dobrać pod kątem pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracować. Skuteczność pracy oczyszczacza zależy przede wszystkim od klasy wykorzystywanych filtrów. W urządzeniach domowych są to filtry H12 (99,5%) lub HEPA H13 (99,97%). Głośność jest istotna, jeśli chcemy korzystać z oczyszczacza również w nocy. W ciągu dnia, urządzenie powinno  generować dźwięk na poziomie 30-35 dB, aby nie zakłócać spokoju, jednak w sypialni hałas nie powinien przekraczać 25 dB.

 

  • Oczyszczacz powietrza dla alergika – Zanieczyszczone powietrze może wywoływać u alergików uporczywy kaszel, podrażnienie oczu oraz dróg oddechowych, dlatego tak ważne jest, żeby przestrzeń w której przebywają była wolna od kurzu, roztoczy i innych alergenów. Oczyszczacze powietrza dla alergików powinny posiadać kilkuetapową filtrację powietrza. Przykładem takiego filtra jest filtr elektrostatyczny, który zatrzymuje wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak włosy, sierść, kurz czy pyłki. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem będzie wybór produktów z jonizatorem, które za pomocą dodatnio i ujemnie naładowanych jonów niszczą alergeny i wirusy.

 

  • Oczyszczacz powietrza na smog – smog i obecne w nim pyły zawieszone PM10 i PM2.5 jest jednym z najbardziej problematycznych zanieczyszczeń powietrza. Jeśli głównym powodem, dla którego kupujemy oczyszczacz powietrza, jest pozbycie się właśnie tych związków, to w jego wyposażeniu obowiązkowo musi znajdować się filtr HEPA H13 (99,97%) lub H12 (99,5%). 

 

  • Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania – Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem to doskonały wybór szczególnie w sezonie grzewczym, podczas którego powietrze w domu staje się suche oraz może podrażniać i utrudniać oddychanie, a nawet prowadzić do spadku koncentracji. Funkcja nawilżania powietrza działa dzięki odparowaniu przez urządzenie wody, ze specjalnego wkładu nawilżającego. 

 

  • Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji – Dodatnie i ujemne jony oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, a także pleśni i grzybów. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi o obniżonej odporności. Co więcej, jonizator przydaje się również w biurach, gdzie korzysta się z ogromnej ilości sprzętu elektronicznego. Dodatkowo właściwa równowaga jonów w otoczeniu wpływa na lepszą koncentrację i samopoczucie domowników.

Budowa i sposób działania filtrów

Każdy oczyszczacz posiada inną budowę i sposób filtracji powietrza:

  • filtr HEPA – składa się z włókien tworzących mikroskopijne pory, którego zadaniem jest usuwanie bakterii, wirusów, oraz pyłów zawieszonych (PM 2.5 i PM10), czyli głównych składników smogu. Im wyższa klasa filtra HEPA tym wyższa jest skuteczność oczyszczania. W urządzeniach domowych przeważnie stosuje się klasę H12 (99,5%) lub H13 (99,97%).
  • jonizator – produkuje i emituje ujemnie naładowane jony, których zadaniem jest usuwanie z powietrza wirusów, bakterii, pleśni i grzybów. 
  • filtr z węglem aktywnym – usuwa zanieczyszczenia gazowe, takie jak lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.
  • filtr elektrostatyczny – ładuje dodatnio cząstki zanieczyszczeń, dzięki czemu są łatwiej wychwytywane z powietrza.
  • lampa UV, filtr fotokatalityczny – dobrze radzi sobie z wirusami i bakteriami. Rozkłada zanieczyszczenia chemiczne m.in. na wodę czy dwutlenek węgla.

Dodatkowe funkcje

Oczyszczacze wyposażone są także w szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich znajdują się:

  • tryb automatyczny – praca urządzenia dostosowywana jest do danego pomieszczenia, na podstawie odczytów z różnego rodzaju czujników.
  • tryb nocny – spowalnia i wycisza pracę urządzenia.
  • wskaźnik jakości powietrza – informuje jak dużo zanieczyszczeń znajduje się w pomieszczeniu.
  • timer – pozwala ustalić harmonogram pracy urządzenia.
  • blokada rodzicielska 
  • automatyczna regulacja jasności wyświetlacza – przyciemnia się po zmroku.
  • zdalne sterowanie – możliwość obsługi zdalnej za pomocą aplikacji w telefonie.

Ranking: Top 5 oczyszczaczy powietrza

1.Dyson Pure Hot + Cool Link HP04

Dyson Pure Hot + Cool Link to urządzenie 3w1 – oczyszczacz powietrza, wentylator oraz ogrzewacz. Urządzenie oferuje 360-stopniowy oczyszczacz z możliwością regulacji zakresu ruchu. Urządzenie posiada ekran wyświetlający stan zanieczyszczenia oraz poziom pyłków

PM2,5 i PM10, a także NO2 i lotnych związków organicznych. Dodatkowo, Dyson oferuje obsługę oczyszczacza powietrza przez aplikacje na smartfona oraz zdalną regulacje ustawienia temperatury. Aplikacja poinformuje cię również o konieczności wymiany filtra węglowego lub HEPA, która powinna nastąpić po ok. 6 miesiącach.

2. Philips Dual Scan AC3858/51

Oczyszczacz powietrza Philips z technologią Dual Scan, dzięki której podwójny czujnik automatycznie wykrywa zanieczyszczenia 1000 razy na sekundę. Urządzenie posiada ekran wyświetlający poziom cząsteczek PM2,5 , alergenów IAI i szkodliwych gazów. Dodatkowo, Philips oferuje obsługę oczyszczacza powietrza przez aplikacje na smartfona. Żywotność filtra HEPA to aż 3 lata.

3.Electrolux Pure A9 PA91-604DG

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 z panelem dotykowym wskazującym jakość powietrza. Dodatkowo, Electrolux oferuje obsługę oczyszczacza powietrza przez aplikacje na smartfona, gdzie znajdziesz tam m.in. graficzny podgląd odczytów: PM10, PM2,5, PM1, CO2, TVOC, wilgotności powietrza, a także wskazanie jakości powietrza na zewnątrz. Przez aplikację  możesz też uruchomić jonizator. Urządzenie oferuje technologię PureSense, która jest systemem czujników ustawiających automatykę pracy oczyszczacza. Skuteczność działania oczyszczacza potwierdzona jest certyfikatem ECARF – Europejskiej Fundacji Badań nad Alergiami, oraz rekomendacją Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POchP. Żywotność filtra  360-stopniowy pięciostopniowego (siatkowy, antybakteryjny, HEPA, węglowy i jonizator) to minimum 12 miesięcy, a konieczność wymiany filtra sygnalizowana jest na panelu i w aplikacji. 

4. Samsung AX60R5080WD/EU

Oczyszczacz powietrza Samsung posiada wyświetlacz stężenia cząstek PM1, PM2,5 oraz PM10, a także gazów. Urządzenie ma trójstronny nawiew – nie tylko z góry, ale też z boków. Co więcej, skuteczność tego modelu potwierdzają Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego. Dodatkowo, Samsung oferuje obsługę oczyszczacza powietrza przez aplikacje na smartfona. Żywotność filtra zintegrowanego to od 6 do 12 miesięcy, a konieczność wymiany filtra sygnalizowana jest na panelu i w aplikacji. 

5. Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Xiaomi Mi Air Purifier wyróżnia przede wszystkim dobrym stosunek jakości do ceny. Oczyszczacz posiada ekran OLED, który wyświetla  stężenie cząstek ze stopniem zanieczyszczenia powietrza. Co więcej ma też wbudowany higrometr, termometr i czujnik światła. Xiaomi oferuje obsługę oczyszczacza powietrza przez aplikacje na smartfona. Dodatkowo, żywotność użytego w nim filtra 360-stopniowego (warstwa wstępna, HEPA i filtr aktywny) to aż 14 miesięcy.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jaki oczyszczacz powietrza wybrać, to warto zwrócić uwagę na modele odpowiadające Twoim konkretnym potrzebom, np. jeśli masz alergie lub astmę, nie każdy oczyszczacz powietrza będzie tak samo skuteczny w usuwaniu drażniących Twój organizm cząsteczek. Warto również szukać oczyszczaczy powietrza, których jakość, zastosowane rozwiązania, filtry i ich skuteczność, była potwierdzona certyfikatami.

Nie masz czasu? Zobacz produkty danej kategorii, które wypadają najlepiej w testach.
Best in Test
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY 98
1852.99 zł Zobacz produkt
Powrót do góry

The score is calculated from 1 to 100 based on selected factors:

  • User reviews count for 70%.
  • The price counts for 15%.
  • Expert reviews count for 10%.
  • And selected specifications count towards 5%.