TEST: Najlepsza Kosiarka Ranking - Toppricer

TEST: Najlepsza Kosiarka Ranking

W tym artykule zebraliśmy 40 najlepszych Kosiarki, które możesz obecnie dostać na rynku. Wymienione Kosiarki zostały ocenione na podstawie tego, jak dobrze wypadły w 38 recenzjach, gdzie między innymi zostały uznane za „najlepsze w teście”.

Wybraliśmy najlepsze na podstawie opinii ekspertów i oceniliśmy cenę każdego produktu, więc jeśli szukasz odpowiedniego Kosiarka w odpowiedniej cenie, możesz przeczytać wszystko o różnych Kosiarka tutaj i znaleźć dokładnie taki, który spełnia Twoje potrzeby.

Autor: Anna Kus
38 Recenzje
Zatwierdzone przez: Simon
40 Produkty
Ostatnia aktualizacja: Oct 19, 2022
56 godzin Czas spędzony

Toppricer polecane produkty

Tutaj możesz zobaczyć produkty polecane przez Toppricer, takie jak produkt w najlepszej cenie lub nasz najlepszy w testach.

Nasze najlepsze w tej cenie zostaną wkrótce znalezione
Kosiarka spalinowa NAC LS42-300BS-J
Przeczytaj więcej o produkcie
 • Najlepszy produkt z testu
?
. 1414.87 zł

Najlepsza cena w:

Morele
Już niedługo znajdziesz nasz wybór premium

Nasz test Kosiarki zawiera szeroki przegląd produktów

Informacje o tym, co zawiera ten artykuł.

 • 1Najlepsze Kosiarki na rynku w 2022
 • 2Wszystkie funkcje
 • 3Przewodnik - co należy wziąć pod uwagę przed zakupem
 • 4Informacje dotyczące bezpieczeństwa i reklamacji
 • 5Wskazówki dotyczące konserwacji / utrzymania Kosiarki
 • 6Plusy i minusy

Porównanie i przegląd

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich produktów, które sprawdziliśmy. Użyj ikon, aby porównać lub przejrzeć produkty.

Przewodnik po kosiarkach

Wraz z nadejściem lata pojawia się konieczność częstego i regularnego koszenia trawy, aby trawnik ładnie się prezentował. Kosiarka to niezbędny sprzęt ogrodowy, nawet jeśli posiadasz niewielki ogród, dlatego wybranie odpowiedniego modelu dopasowanego do potrzeb Twoich i Twojego ogrodu jest tak ważne. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę, która ułatwi Ci i pomoże wykonywanie prac ogrodowych.

To jakie funkcje powinna posiadać kosiarka, oraz czy będzie właściwa do Twojego ogrodu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Należy także zwrócić uwagę jaki rodzaj trawnika jest w Twoim ogrodzie oraz jakiej wielkości jest to teren. 

Mimo że kosiarki są do siebie podobne, jest jednak wiele istotnych szczegółów, które odróżniają je od siebie i mają wpływ na trwałość i niezawodność sprzętu oraz wygodę użytkowania m.in. różne rozwiązania techniczne czy jakość materiałów i wykonania urządzenia. Wybór modeli jest ogromny: zaczynając od małych kosiarek ręcznych, aż po roboty koszące lub traktorki charakteryzują się dużą wydajnością koszenia. Rozwój technologii widoczny jest w każdej dziedzinie i z pewnością nie ominął on także branży ogrodniczej. Nowe kosiarki wyposażone są w coraz to bardziej innowacyjne funkcje, które otwierają szeroki wachlarz możliwości wygodnego użytkowania. 

Główny podział kosiarek ogrodowych

Kosiarki ogrodowe dzielą się przede wszystkim rodzajem zasilania. Możemy wyróżnić:

 • kosiarki ręczne
 • kosiarki elektryczne, akumulatorowe i hybrydowe
 • kosiarki spalinowe
 • kosiarki traktorowe, czyli tzw. traktorki ogrodowe
 • kosiarki automatyczne

Kosiarki ręczne

Kosiarki ręczne wyposażone są w dwa koła i noże spiralne, zabezpieczone osłoną. Nie posiadają silnika. Są zwykle niewielkich rozmiarów i łatwe w użyciu, choć ich pchanie po trawniku bywa męczące, zwłaszcza gdy mierzysz się z wyższą trawą. Kosiarki ręczne są doskonałe do pielęgnacji trawników dywanowych typu angielskiego, ponieważ koszenie nimi przypomina ścinanie za pomocą nożyczek – źdźbła trawy nie mają poszarpanych końców, nie żółkną i są bardziej odporne na choroby. Przy zakupie takiej kosiarki warto także zwrócić uwagę na zakres i sposób regulacji wysokości cięcia.

Kosiarki elektryczne

Wśród kosiarek elektrycznych znajdziemy również modele z akumulatorem (z baterią litowo-polimerową o długim czasie pracy), zasilane kablem elektrycznym lub hybrydowe (posiadające baterię oraz możliwość podłączenia kabla w przypadku rozładowanego akumulatora). Są wyposażone w cztery koła lub poduszkę powietrzną. Pracują dość cicho, nie zanieczyszczają środowiska, a ich konserwacja i uruchamianie nie powinno sprawiać problemu.

Kosiarki elektryczne z zasilaniem elektrycznym wyposażone są w silnik połączony bezpośrednio z nożem tnącym. Warto zwrócić uwagę, czy na połączeniu silnika z nożem tnącym znajduje się sprzęgło przeciążeniowe, chroniące silnik przed skutkami zablokowania noża, gdy trafi on na kamień czy krawężnik. Ważne jest też, czy silnik ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, do którego może dojść np. przy koszeniu wysokiej, mokrej trawy.

Kosiarki akumulatorowe i hybrydowe są kilkakrotnie droższe od kosiarek z zasilaniem sieciowym, ale nie trzeba podłączać ich za pomocą kabla do źródła zasilania. Mają też z reguły mniejszą moc niż kosiarki sieciowe, a ciężar akumulatora wpływa na zwiększenie oporów toczenia. Akumulator ma określoną pojemność elektryczną i gdy się wyczerpie, trzeba poczekać 2-3 godziny na jego naładowanie. Kosiarkę hybrydową, w przypadku rozładowania akumulatora, można podłączyć do sieci, co umożliwia dalszą pracę. Oprócz tego z czasem spada pojemność akumulatora i po kilku latach może wymagać wymiany.

Kosiarki spalinowe / benzynowe

Kosiarki spalinowe posiadają silniki działające na benzynę bezołowiową, zmieszaną z olejem lub benzynę bezołowiową 95 z dodatkiem. Modele kosiarek spalinowych dostępne na rynku posiadają koła lub poduszkę powietrzną, w wersji pchanej lub samobieżnej. Charakteryzują się dużą mocą, co pozwala na efektywną pracę. Kosiarki z napędem umożliwiają jazdę tylko z jedną prędkością lub wyposażone są w kilku stopniową przekładnię. W każdym momencie można wyłączyć napęd i pracować urządzeniem, jak kosiarką bez napędu.

Kosiarki samojezdne / traktorowe

Kosiarka samojezdna to zwykle mały traktor z miejscem siedzącym. Jeśli posiadasz teren o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, warto pomyśleć o zakupie kosiarki traktorowej. Kosiarka zapewnia duży komfort użytkowania oraz szybkość koszenia trawy. Z uwagi na możliwość użycia dodatkowych akcesoriów, traktorki ogrodowe posłużą również do odśnieżania czy wertykulacji trawnika.

Kosiarki automatyczne 

Kosiarki te samodzielnie koszą trawę, zapewniając gęsty i piękny trawnik. Poza tym ten typ kosiarek ma często praktyczne funkcje, np. programowanie grafiku pracy, dzięki któremu można zaplanować koszenie na dogodny moment, by kosiarka nie przeszkadzała bawiącym się dzieciom lub zwierzętom. Kosiarka automatyczna jest przeznaczona do koszenia działek o określonej powierzchni i ma ograniczenia w tym zakresie, dlatego należy dobrać możliwości kosiarki oraz przewodu ograniczającego do rozmiarów Twojego ogrodu.

Budowa kosiarek

Na budowę kosiarek składa się kilka ważnych aspektów, których parametry zdecydowanie warto poznać i wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia. Dzięki temu dobierzesz najpotrzebniejsze funkcje dla Twojego  trawnika.

Noże i ostrza

 • Szerokość cięcia – w zależności od modelu, wynosi od 28 do 57 cm w kosiarkach elektrycznych lub benzynowych. W modelach samojezdnych waha się od 55 do 122 cm. Im szerokość jest mniejsza, tym łatwiej kierować kosiarką, jednak im jest większa, tym koszenie jest szybsze.
 • Typ ostrza – ostrze może być obrotowe lub cylindryczne. Ostrze obrotowe umożliwia szybkie cięcie, natomiast cylindryczne zapewnia optymalną jakość wykończenia. Nadaje się do rozległych trawników lub terenów golfowych.
 • Wysprzęglanie ostrza – jest to funkcja zabezpieczająca. W kosiarce spalinowej umożliwia ona zatrzymanie obrotów ostrza bez wyłączania silnika. Wysprzęglanie sprawdza się idealnie, gdy trzeba przejechać np. przez kostkę lub żwir.

 Wyróżniamy trzy typy kosiarek pod względem cięcia:

 • Kosiarka bębnowa: wyróżnia się czystym i gładkim cięciem, ponieważ działa na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Kosiarka bębnowa może ścinać trawę bardzo krótko. Idealnie nadaje się do wypielęgnowanych trawników ozdobnych.
 • Kosiarka rotacyjna: jest najczęściej używaną kosiarką. Trawę tną obracające się z dużą prędkością noże. Kosiarki rotacyjne idealnie nadają się do ogrodów użytkowych i rodzinnych, ale można je również wykorzystywać do ogrodów ozdobnych.
 • Kosiarka z funkcją mielenia ściętej trawy: W kosiarkach rotacyjnych odpowiednie ukształtowanie noży oraz obudowa kosiarki wytwarza strumień powietrza wciągający źdźbła w obszar pracy ostrzy, które następnie wielokrotnie rozdrabniają je na małe kawałki. W ten sposób trawa zostaje na trawniku i stanowi naturalny nawóz.

Regulacja wysokości cięcia 

Istnieją różne rodzaje regulacji: 

 • indywidualna – każde koło ma odrębny regulator wysokości koszenia. Regulacja taka bywa jednak uciążliwa, trzeba też zwracać uwagę, aby wszystkie koła były jednakowo ustawione, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kosiarki;
 • częściowo scentralizowana – system niezależnego podnoszenia osi przedniej lub tylnej;
 • scentralizowana – położenie wszystkich kół zmienia się za pomocą jednej dźwigni.

Obudowa

Obudowa może być wykonana z różnych materiałów, z których każdy ma specyficzne zalety:

 • stal – bardzo odporna, wymaga regularnej konserwacji;
 • aluminium – sztywne i nierdzewne, nie wymaga specjalnej konserwacji;
 • polipropylen – lekki, nie wymaga żadnej konserwacji;
 • tworzywo Xenoy lub ABS – jego parametry są zbliżone do polipropylenu, ale oprócz tego wykazuje optymalną odporność na uderzenia.

Kosz na trawę

Pamiętaj aby regularnie go czyścić, by ułatwić przepływ powietrza, a tym samym zapewnić skuteczne zbieranie trawy. Kosz na trawę może być wykonany z:

 • płótna – jest wówczas lekki i zapewnia właściwy przepływ powietrza,
 • plastiku – jest łatwy w utrzymaniu.

Pojemność kosza jest zależna od modelu. Im większy kosz, tym czas koszenia jest krótszy, a ty oszczędzisz swój czas dzięki rzadszemu opróżnianiu kosza. Niektóre kosiarki posiadają również wskaźnik napełnienia kosza.

Złącze do mycia podwozia

To funkcja dostępna w wybranych modelach kosiarek spalinowych. Złącze do mycia podwozia znajduje się na wewnętrznej stronie obudowy. Po podłączeniu do niego węża ogrodowego uruchamia się kosiarkę, a strumień wody, padając na obracający się nóż, oczyszcza obudowę z resztek trawy.

Kryteria wyboru kosiarki

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie kosiarki, powinieneś przeanalizować główne kryteria wyboru, które związane są zarówno z właściwościami terenu, jak i funkcjonalnością samego urządzenia.

Powierzchnia terenu a rodzaj kosiarki

Najważniejszym kryterium, jakie musimy uwzględnić, jest powierzchnia terenu przeznaczonego do koszenia (nie należy jej mylić z całkowitym obszarem działki). Kosiarka ręczna sprawdzi się do wygodnego koszenia trawnika o powierzchni do 50 m2. W przypadku terenu powyżej 50 m2 lepiej wybrać kosiarkę elektryczną. Natomiast dla powierzchni od 500 do 2000 m2, najlepiej zdecydować się na kosiarkę spalinową. Dla terenów powyżej 2000 m2 powierzchni, zalecana jest kosiarka samojezdna.

Szerokość cięcia kosiarki a wielkość powierzchni

Czas koszenia jest wprost proporcjonalny do szerokości cięcia kosiarki. Producenci proponują szerokości od około 30 do 60 cm. Kosiarka wyposażona w nóż o szerokości 60 cm zetnie dwa razy więcej trawy w danej jednostce czasu niż taka, której nóż ma 30 cm. Rozstaw ostrzy powinien być optymalnie dobrany również do cienkich alejek, które należy skosić. Co więcej, konieczne może okazać się także wjeżdżanie kosiarką np. między drzewa. Jeżeli zależy Ci na tym, by szerokość kosiarki była jak największa, do prac wykończeniowych w trudno dostępnych miejscach możesz użyć poręcznej podcinarki.

Przechowywanie urządzenia

Ostatnie kryterium, które należy rozważyć przy zakupie kosiarki, to rozmiary urządzenia. Modele ręczne i samobieżne mają często możliwość składania, co ułatwia ich przechowywanie poza sezonem. Inne duże modele kosiarek muszą być zatem wykonane z materiałów odpowiednio zabezpieczonych przed wpływami atmosferycznymi, aby zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu.

Ranking: Top 5 kosiarek spalinowych

1. Makita PLM4628N

Kosiarka spalinowa Makita wyróżnia się sporą mocą, bo 1900 W. Dodatkowo, kosiarka oferuje 7-stopniową regulację wysokości koszenia, dzięki czemu strzyżenie będzie precyzyjne. Co więcej, rękojeść jest regulowana, tak by była wygodna dla każdego bez względu na wzrost. Kosiarka ma boczny wyrzut trawy oraz wskaźnik zapełnienia kosza, dzięki któremu kontrolowanie urządzenia jest prostsze.

2. Honda HRG 466 SKEP

Kosiarka spalinowa Honda z napędem o mocy 4400 W, świetnie sprawdza się zarówno podczas koszenia małych, jak i rozległych terenów. Dodatkowo, możliwe jest dopasowanie rękojeści, a także regulacja wysokości koszenia, co przekłada się na wygodę użytkowania. Co więcej, kosiarka jest lekka, więc nie wymaga włożenia dużych pokładów siły w koszenie. Kosz na trawę jest pojemny,  dzięki czemu nie wymaga częstego opróżniania.

3. Nac Ls50575Hses

Kosiarka spalinowa Nac z napędem i rozrusznikiem elektrycznym, oferuje szerokość koszenia wynoszącą 50 cm, dzięki czemu koszenie przebiega sprawnie i nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, urządzenie oferuje 7-stopniową regulację wysokości koszenia. Dodatkowym plusem jest mielenie i wyrzut boczny trawy. Kosiarka wyposażona jest w duże koła, dzięki czemu może przemieszczać się po zróżnicowanych terenach.

4. STIGA Combi 48 SQ

Kosiarka Stiga Combi z koszem hybrydowym, pomieści nawet 60 litrów skoszonej trawy. Co więcej, urządzenie wyposażone jest w wskaźnik, który informuje o poziomie wypełnienia zbiornika. Kosiarka oferuje również  aktywowanie wyrzutu bocznego skoszonej trawy, dzięki czemu nie musisz opróżniać kosza. Dużym plusem jest także mocna obudowa o nowoczesnym designie, która nie jest podatna na działanie czynników zewnętrznych. 

5. Al-Ko Highline 46.8 SP-A 119842

Kosiarka spalinowa Al-Ko Highline, o mocy 2000W, wykonana jest z tworzyw niepodatnych na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Urządzenie wyposażone jest w 7-stopniową regulację koszenia, a szerokość koszenia to aż 46 cm, dzięki czemu trawnik będzie przystrzyżony szybko i na idealną wysokość. Co więcej, kosiarka posiada biegowy napęd kół, co ułatwia jej użytkowanie.

Nie masz czasu? Zobacz produkty danej kategorii, które wypadają najlepiej w testach.
Best in Test
Kosiarka spalinowa NAC LS42-300BS-J 0
1419.87 zł Zobacz produkt
Powrót do góry

The score is calculated from 1 to 100 based on selected factors:

 • User reviews count for 70%.
 • The price counts for 15%.
 • Expert reviews count for 10%.
 • And selected specifications count towards 5%.